Asertywność

asertywnośćAsertywność przez wielkie „A”

Asertywność to cecha, która znacznie ułatwia życie zawodowe i prywatne. Jedni są szczęśliwymi posiadaczami tej cechy od urodzenia, muszą ją tylko pielęgnować i rozwijać.

Są też tacy, którzy niestety nie otrzymali jej w prezencie od rodziców. Oczywiście jednym i drugim wymagają treningu.

Jak wiadomo talent muzyczny wymaga ćwiczeń, w przeciwnym razie umrze śmiercią naturalną. Trenowana od zera może okazać się niesamowitą siłą – większą od tej, która była wrodzona . Idealnym treningiem wg specjalistów są kursy internetowe. Pierwsza lekcja asertywności: Szkolenie? Nie dziękuję – wolę E-learning – jest skuteczniejszy i tańszy.

 Asertywność okiem psychologa

Asertywność w psychologii oznacza posiadanie i bezpośrednie wyrażanie własnego zdania, emocji i postaw w granicach, które nie naruszają praw i psychicznego bezpieczeństwa innych. Asertywność nie ma nic wspólnego z zachowaniami agresywnymi.

Asertywność to obok empatii jedna z podstawowych umiejętności wchodzących w skład inteligencji emocjonalnej. Zadaniem trenerów prowadzących kursy jest „implementacja” technik i zachowań asertywnych do codziennych norm życia zawodowego i prywatnego.

Asertywność w biznesie

Kursy online szczególny nacisk kładą na rozwój zachowań asertywnych w biznesie. Okazuje się, że wyrażanie własnego zdania w kontaktach handlowych, w relacjach z przełożonymi i kolegami z pracy owocuje wzmocnieniem pozycji w firmie, a przy okazji daje spory margines bezpieczeństwa. Autoprezentacja, asertywność, czy obsługa klienta mają wspólny mianownik – jest nim niezależność.

Umiejętność wyrażania opinii, krytyki, własnych potrzeb w zdecydowany i jednocześnie dyplomatyczny sposób to trudna sztuka zwłaszcza, gdy starają się opanować ją osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie. Profesjonalne kursy internetowe, podobnie jak szkolenia prowadzone w salach wykładowych, kładą nacisk przede wszystkim na praktyczne ćwiczenia.

E-learning ma jednak tę przewagę, nad tradycyjnym przekazywaniem wiedzy, może czuć się bardziej bezpieczna i realizować ćwiczenia bez oglądania się na innych.

Asertywność po pracy

Nie potrafisz powiedzieć „nie”? Powodów jest przecież sporo: masz inne plany, w telewizji leci mecz lub umówiłaś się długo odkładaną rozmowę telefoniczną z rodzicami. Nie mniej zależy Ci na świetnych relacjach z osobą, która zapytała: „pójdziesz dziś ze mną na kawę”? To tylko prozaiczny i banalny przykład. Z pewnością zdarzyło Ci się coś podobnego.

Asertywność pomoże Ci nie ulegać manipulacjom lub szantażom emocjonalnym, jasno i precyzyjnie wyrażać własne zdanie i oczekiwania bez naruszania delikatnej struktury przyjaźni lub innych pozytywnych relacji międzyludzkich. Ta umiejętność nie oznacza ignorowania uczuć innych ludzi, ale zdolność do realizacji własnych celów, po mimo negatywnego nacisku otoczenia.

Ta cenna umiejętność zaoszczędzi Ci kłopotów i paradoksalnie przyczyni się do umocnienia konkretnych relacji. Kursy online pomogą Ci zbudować zdrowe i właściwe stosunki zawodowe i prywatne, ale nie tylko.

Kursy to także efektywny trening pewności siebie. Taki kurs pomoże eliminować cechy, które stanowią barierę uniemożliwiające zdobywanie nowych przyjaźni lub umocnienia pozycji zawodowej.