Fotografowanie to też sposób życia

Fotografowanie to też sposób życiaFotografowanie – kilka słów o tym ciekawym hobby. Nowy etap w życiu – pierwsza praca zaraz po studiach lub zmiana pracy to taki moment, w którym jesteśmy narażeni na stres.

W nowej pracy denerwujemy się w zasadzie wszystkim. Nie czujemy się komfortowo ponieważ nikogo nie znamy, nie wiemy jakie są układy pomiędzy współpracownikami, obawiamy się czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami. Jest to normalne, że stresujemy się każdą zmianą w życiu.

Niewielki, pozytywny stres ma działanie mobilizujące i stymulujące. Można powiedzieć, że stres jest nam potrzebny. Jeśli jest go za mało w naszym życiu to brakuje nam motywacji i pojawia się apatia, znudzenie i marazm. Z drugiej strony zbyt wysoki poziom stresu działa odwrotnie – ma niekorzystny, negatywny i destrukcyjny wpływ na nasze życie i zdrowie. Bardzo ważne, abyśmy nauczyli się radzić sobie z nim. Trzeba znaleźć balans co wcale nie jest łatwe.

Nie trzeba zaraz szukać pomocy i rozwiązań u profesjonalistów. Rozwiązanie na załagodzenie stresu może leżeć w zasięgu ręki i w naszej gestii. Udowodniono, że ludzie posiadający hobby potrafią znaleźć harmonię i wspaniale radzą sobie ze stresem. Mają oni poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, ponieważ pasja którą się zajmują sprawia im tak ogromną radość i daje taką satysfakcję, że równoważy negatywne i pozytywne odczucia.

Mając hobby i realizując swoją pasję praca nie jest wówczas jedyną rzeczą, na której się skupiamy. Nawet jeśli w tygodniu musimy zmagać się z wieloma trudnymi, obciążającymi nas zagadnieniami, to wiemy, że kiedy nadejdzie weekend, możemy poświęcić się czemuś co przeniesie nas w świat naszych marzeń i pragnień. Da nam to poczucie równowagi.

Jednym z takich hobby jest fotografowanie. Nie bez powodów stało się ono „modne” w ostatnich latach. Można wręcz powiedzieć, że fotografia ma terapeutyczne działanie. „Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazu – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia” (Henri Cartier-Bresson).

Przede wszystkim fotografowanie wymaga od nas wyjścia z domu, zorganizowania wyjazdu, udania się w wiele ciekawych miejsc. Nawet wypad rowerowy w niedzielne popołudnie można połączyć z wyszukaniem interesujących miejsc i zdarzeń. Jeśli tylko mamy aparat fotograficzny mamy szansę przekonać się jak wciągające może to być zajęcie.

Fotografia wymaga wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli kiedykolwiek zachwycaliśmy się zachodem słońca, pięknem górskiego krajobrazu czy chociażby kolorem kwiatów, oznacza to, że bez wątpienia posiadamy taką wrażliwość, którą można wykorzystać przy robieniu zdjęć.

Poza tym fotografowanie jakby naturalnie wymaga od nas totalnego skupienia na tym czym się aktualnie zajmujemy. Odrywa to nas od rzeczywistości i codzienności. Jeśli robimy zdjęcia to jesteśmy tylko my i obiekt czy zdarzenie, które fotografujemy.

Fotografowanie – jak zacząć?

Fotografia nie jest trudna. Wystarczy połączyć swoją spostrzegawczość ze znajomością kilku prostych zasad dotyczących techniki wykonywania zdjęć. Aby fotografie stawały się coraz lepsze, należy doskonalić swoją wiedzę i umiejętności – najlepiej poprzez doświadczenie. Fotografowanie to hobby, które bez wątpienia wciąga czy wręcz pochłania. Jest to zabawa, która sprawia naprawdę radość. Angażuje nasze zmysły.

Wielu początkujących fotografów uważa, że dobry aparat pozwoli wykonać lepsze zdjęcie. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Przy wyborze aparatu należy pamiętać, że to „człowiek robi zdjęcia, a nie aparat”. Zakup najnowszego lub najdroższego modelu nie sprawi, że zaczniemy dostrzegać ciekawe pod względem fotograficznym sytuacje. Wrażliwy fotograf amator potrafi zrobić ciekawe zdjęcie nawet najprostszym aparatem.

O walorach artystycznych fotografii decyduje przede wszystkim sposób, w jaki pokazujemy otaczająca nas rzeczywistość. Fotografia to wyzwanie. Biorąc aparat do ręki musimy zdawać sobie sprawę, że nie od razu uda nam się zrobić dobre zdjęcia. Ćwiczenie czyni mistrza- w każdej dziedzinie.

Fajną sprawą w fotografii jest to, że nie trzeba trzymać się sztywnych zasad. Ważne jest własne spojrzenie na dany temat – nasza inwencja twórcza. Nie ma tu szablonów i ograniczeń. Poruszamy się w wolnej i niezdefiniowanej przestrzeni. Dysponujemy ogromnym polem do popisu. Kreujemy naszą wizję.

Tym większa radość i zadowolenie z naszych odkryć. Fotografowanie ludzi , zwierząt czy fotografia pejzażowa to tematy bez ograniczeń, dlatego warto szukać samemu sposobów na przekazanie tego, co wydarzyć się może przed obiektywem aparatu.

Magiczne chwile z aparatem fotograficznym bez wątpienia będą odskocznią od codzienności. Pozwólmy sobie na te momenty, które dodadzą nam siły i „naładują baterie” na kolejny stresujący tydzień w pracy. Może nawet nasze hobby pomoże nam w kontaktach z nowymi współpracownikami. Warto spróbować.

Karmina